Genel Başkan Bengütürk TV'de Gündemi Değerlendirdi

Genel Başkan Önder Kahveci, Bengütürk Televizyonunda yayınlanan “Günün Raporu” Programına konuk oldu. Programda, gündemi ve ekonomik gelişmeleri değerlendiren Kahveci, çalışma hayatını yakından ilgilendiren konulara da değindi.
GENEL BAŞKAN: DOĞU TÜRKİSTAN’DA YAŞANAN ZULME SESSİZ KALAMAYIZ.
Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık suçu olaylara karşı Türkiye Kamu-Sen’in Birleşmiş Milletlerin harekete geçmesi için BM’in Ankara Ofisine dilekçe verdiği ve ardından basın açıklaması yaptığı eylem sonrasında konu hakkında görüşlerini bir kez daha ifade eden Genel Başkan Kahveci, şunları söyledi;
“Doğu Türkistan’da yaşanan zulmü tüm Türkiye’ye duyurmak amacıyla ülke genelinde basın açıklaması yaptık ve Birleşmiş Milletleri Ankara Ofisine bu konuda bir dilekçe verdik. Bölgeden gelen haberler iyi değil. Dünya ve Türkiye kamuoyu bu konuda sessiz kalamaz, Türkiye Kamu-Sen’de bu konuda elbette sessiz kalamazdı. BM bu meseleye seyirci kalamaz. Uluslararası düzeyde bu konu ele alınmalı ve BM gündemi Doğu Türkistan olacak şekilde bir toplantı yapılmalı. Bu sorun ötelenemez, burada bir dram yaşanıyor, yaşam hakları ellerinden alınıyor. Doğu Türkistanlıları bu zulümden kurtarmak, o kamplardan çıkarmak gerekli.  Kınamakla değil bir an önce etkili adımlar atarak harekete geçmek gereklidir. Biz bu drama sessiz kalamayız. Myanmar’a da, Filistin’e de sessiz kalmadık, Doğu Türkistan’a da sessiz kalmayacağız.”
GENEL BAŞKAN: MEMURLARIN KAYIPLARI HAT SAFHADA İKEN, EK ZAM YAPILMASI KAÇINILMAZDIR.
Yaşanan ekonomik gelişmelerin dar ve sabit gelirli başta olmak üzere memurlarımızı olumsuz etkilediğine dikkat çeken Kahveci, devlet kurumlarında kadrosunu almayı bekleyen sözleşmelilerin feryadını dile getirerek,
“14 Kasım tarihinde yaptığımız eylemle Sayın Cumhurbaşkanı’na ek zam talebimizi ilettik. Yaşanan ekonomik sorunlar ortada ve bu tabloda kaybeden memur ve emekli oluyor. Ekonomik rakamlar gösteriyor ki, memurlara ve emeklilere ek zam zorunludur. Memur maaşının büyük bölümünü gıda ve kiraya harcıyor. Çarşı- pazara yapılan zamlarda geri dönüş olmadı ama memurun kayıpları had safhada. Piyasaya can verecek olan ek zam zaruri bir hal almıştır. Bu zam milli ekonomimizin içinde kalacaktır.
Bir diğer önemli husus ise, sözleşmelilere kadro artık ötelenmemelidir. Bu insanlar zorda. Aile bütünlükleri parçalanıyor. Buna kimsenin hakkı yok. Sözleşmeli çalışma asla ama asla doğru değil ve bu sistemi kabul etmek mümkün değildir. Daha önce sözleşmelilere kadro verildi, yine verilebilir. KPDK toplantısında bu konuları gündeme getirdik ve “bu insanlar kadro almalıdır” dedik. Aile bütünlüğü tesis edilmelidir, bu anayasa hükmüdür. Kamuda onlarca isim altında istihdam modeli var. Bunların hepsi geride bırakılmalıdır. Vekil ebe ya da vekil hemşire vekil imam ne demek? İnsanlar geleceğe endişe içinde bakmamalı ve kadroları tahsis edilmelidir. Kamuda çalışan yardımcı hizmetler sınıfından arkadaşlar var. Kendi görevlerini yapamıyorlar başka alanlarda çalıştırılıyorlar. Bu insanlara memur kadrosunu neden vermiyoruz? Bu insanları motive etmek gerek.” dedi.
GENEL BAŞKAN: EK GÖSTERGE KONUSUNDA ÇALIŞANLAR BEKLENTİYE GİRDİ, BUNUN KARŞILIĞI OLMALIDIR
Meclis gündemine getirilen ek gösterge hususunda çalışanların beklenti içerisinde olduğuna dikkat çeken Kahveci, kamu kurumlarında liyakat, ehliyet ve hakkaniyetin bir an önce tesis edilmesinin önemine değinerek konuşmasına şu şekilde devam etti.
“Ek gösterge verilmesi konusunda umudumuzu kaybetmiyoruz. Bir an önce bu konuda bir adım atılmalı. Çalışanlar beklentiye sokuldu ve bu beklenti karşılanmalı. Biz sorumlu sendikacılık gereği bir kanun teklifi hazırladık,  Konya Milletvekili Sayın Mustafa Kalaycı bunu TBMM’ye sundu. Maliyet hesabıyla hareket edilirse ek gösterge çıkmaza girer. Dört meslek grubu değil tüm kamu çalışanları bundan yararlanmalı. Beklentiler boşa çıkarılmamalı. İle alımlarda ve görevde yükselmelerde Liyakat, ehliyet ve hakkaniyet çok önemlidir. Bu konuda hassasiyet gösterilmelidir. Sayın Cumhurbaşkanı’na mülakat konusunda rahatsızlığımızı ifade ettim. İnanmıyorum ki, bu konuda gereken adımlar atılacaktır.”