GENEL BAŞKAN: ÜLKEMİZ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ, MİLLETİMİZ İÇİN ÜRETECEĞİZ, ÜLKEYİ YÖNETENLERE YOL GÖSTERECEĞİZ

Türk Eğitim-Sen tarafından düzenlenen “Büyük Türkiye Buluşması” İstişare toplantısına katılan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, açılış konuşmasında Konfederasyonun ilkelerini vurgulayarak,” cesur, ahlaklı, kaliteli sendikacılık yapıyoruz” dedi. Türkiye Kamu-Sen’in kuruluşundan bugüne kadar, ilkelerinden asla taviz vermediğini vurgulayan Kahveci,  sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Türkiye Kamu-Sen kuruluşunda ne söylediyse o yolda hak arama mücadelesini yerine getiriyor. Bu doğrultuda sonuna kadar sendikacılık yapacağız, ülkemizin bekasından da vazgeçmeyeceğiz. Bu yüzden Türkiye Kamu-Sen bir güven kapısıdır. 15 Temmuz sürecinde de haksız yere ihraç edilen çalışanlar, sözde yetkili sendikanın kapısını değil, sendikalarımızın kapısını çaldılar. Çünkü hakkı tutup kaldıran, hukukun yanında olan Türkiye Kamu-Sen’dir. Biz cesur, ahlaklı, kaliteli sendikacılık yapıyoruz.  Sendikacının er meydanı alanlardır. Biz de bazı sözde yetkili sendikalar gibi alanlardan asla kaçmadık. Her milli meselede sağlam bir şekilde yerimizde durduk, durmaya devam ediyoruz. Türk milleti varsa biz varız. Şeyh Edebali’nin “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışıyla yolumuza yön veriyoruz.  Doğruları söyleyeceğiz, yanlış gördüğümüzü de söyleyeceğiz. Çalışan üreten, yol gösteren bir anlayışı benimsedik.  Ülkemiz için çalışacağız, milletimiz için üreteceğiz, ülkeyi yönetenlere yol göstereceğiz.”
 
Kamu çalışanlarına da seslenen Kahveci, her şeyin makam olmadığına dikkat çekerek  dar günde yanlarında olmayan, kendilerini satan, hak ve hukuku değil menfaati ön planda tutan bir anlayışa sahip sendikalarda artık üye olarak bulunmamaları gerektiğinin altını çizdi. “Onlar varlıklarını Türk varlığına armağan edemeyen bir anlayıştalar” şeklinde konuşan Genel Başkan Önder Kahveci, kamu çalışanlarını yeniden liyakati esas alan bir yönetim anlayışının yapılanması için birlikte mücadele etmeye davet ederek şunları söyledi:
 
“Biz hükümetin değil, devletin memuru olmak istiyoruz.  Devlette devamlılığın en önemli teminatı kamu çalışanlarıdır. O yüzden sözleşmeli  ve güvencesiz çalışmaya karşı çıkıyoruz.  Ücretli öğretmenlik, vekil ebe, vekil hemşire, vekil imam gibi uygulamalara karşı çıkıyoruz. Önümüzdeki süreçte  ehliyetin ve liyakatin esas alındığı kamu yönetimi modeli Türkiye’nin vazgeçilmezi olmalıdır.”
 
 
GENEL BAŞKAN: EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİNİN 4 MESLEK GRUBUYLA SINIRLI KALMASINI İSTEMİYORUZ. AKSİ TAKDİRDE ÇALIŞMA BARIŞI BOZULUR
 
 
Genel Başkan Önder Kahveci, mülakat konusunda önemli bir raporun hazırlandığını söyleyerek, kul hakkının yendiği bir sistemin değil, insanlarımızın güvenebileceği bir personel alımı ve yönetici atama sisteminin hayata geçirilmesinin önemini anlatarak, “Mülakat kamuda  çalışmak için doğru kişiyi seçmede uygun bir yöntem değil. Kul hakkının yenildiği bir sistemdir. Daha insanların güvenebileceği bir sistem getirilebilir” dedi.
 
3600 Ek gösterge düzenlemesi hakkında da görüşlerini açıklayan Kahveci, konuyla ilgili kimsenin mağdur edilmemesi için adil bir sistemi kamuoyuyla paylaştıklarını ve hazırlanan çalışmanın TBMM gündemine sunulduğunu ifade ederek sözlerini sürdürdü;
 
 
“3600 ek gösterge düzenlemesiyle ilgili olarak Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezinin hazırladığı çok önemli bir çalışma var.  Yardımcı hizmetlerdeki arkadaşların da ek gösterge almasını talep eden tüm kamu çalışanlarını kapsayan bir çalışma oldu. Bu çalışmaya TBMM’ye verdik.  Tazminatların emekliliğe yansıtılmasıyla ilgili de bir çalışma yapılıyor. Bununla birlikte herkes bana da 3600 ek gösterge verilsin kaygısına düşmeyecek.  3600 ek gösterge alamayan arkadaşlar da emekli maaşlarında tazminatların eklenmesiyle ciddi bir artış yaşayacaklar.  Biz ek gösterge düzenlemesinin 4 meslek grubuyla sınırlı kalmasını istemiyoruz. Aksi takdirde çalışma barışı zedelenir. TBMM  Başkanından da randevu talep ettik. “
 
Sabit ve dar gelirlilere ek zam yapılmasının zaruri hale geldiğine dikkat çeken Kahveci, bütçe kanununda gerekli düzeltme yapılarak çalışanların ekonomik anlamda rahatlatılmasının mümkün olabileceğini ifade etti. Sözde yetkili sendikaların imzalamış olduğu toplu sözleşmelerle kaybeden tarafın hep kamu çalışanları olduğuna belirten Kahveci, ek ödemeyle bu mağduriyetin giderilebileceğini sözlerine ekledi.